31102020
Data: 2012-10-19

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się na rynku opałowym brykiet drzewny wrocław, ponieważ może być on efektywnie spalany w kominkach, piecach kaflowych, w piecach z podajnikiem na biomasę, a także w popularnych kozach i piecach C.O. Ten rodzaj opału produkowany jest z rozdrobnionych odpadów drzewnych miedzy innymi takich jak trociny, wióry czy zrębki.które poddaje się sprasowaniu przy użyciu wysokiego ciśnienia bez jakiegokolwiek dodatku substancji klejących. Wartość opałowa tak powstałych brykietów jest wyższa od drewna, a to za sprawą niskiej zawartości wilgoci. Proces spalania brykietu jest powolny i stopniowy dzięki dużemu zagęszczeniu materiału w stosunku do objętości.

Brykiet drzewny stanowiąc atrakcyjną  alternatywę paliwową dla szerokiego grona odbiorców stał się bardzo popularnym opałem na lokalnych rynkach, na których jeszcze nie tak dawno królowało drewno i węgiel.

Jakie są zalety tego ekologicznego opału?

Po pierwsze jest to produkt ekologiczny, tani i wygodny w użyciu,  posiada zdecydowanie mniejszą objętość, dzięki czemu łatwiej się go przechowuje, wysoka kaloryczność, która powoduje, iż przewody kominowe pozostają czyste, mała ilość popiołu, który może być wykorzystany jako nawóz. Mając takie zalety nikogo nie może dziwić fakt, że brykiet drzewny jest tak popularny we wszystkich krajach Unii Europejskiej, gdzie na pierwszym miejscu stawiają ekologię. Jednak aby przekonać się o jego zaletach warto byłoby używać go do spalania we własnym piecu.Obecnie nie powinno być trudności z zakupem tego opału, ponieważ na naszym rynku powstają wciąż nowe firmy produkcyjne, które zajęły się szeroko pojęta produkcją ze względu na coraz większe zapotrzebowanie na ten rodzaj opału i kierując się własnym wkładem w ochronę środowiska.